• Obserwuj nas na facebooku i google+

Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

Karkonosze to wspaniałe pasmo górskie, które atrakcyjnością ustępuje tylko Tatrą. Położone jest na stosunkowo niewielkim obszarze, w południowo- zachodnim krańcu Polski. To prawdziwa gratka dla miłośników wędrówek.

Zakwaterowanie

Dwa główne kurorty: Szklarska Poręba i Karpacz, oferują mnóstwo miejsc na nocleg. Nieźle wygląda też sytuacja w innych miejscowościach. Ceny zaczynają się od 20 złotych za dobę w schronisku do nawet 500 za wynajęcie całego domku. Każdy znajdzie tu nocleg na własną kieszeń.

Co warto zobaczyć?

Śnieżne Kotły

sniezne-kotly

To wspaniały punkt widokowy znajdujący się na terenie ścisłego rezerwatu Karkonoskiego Parku Narodowego. Majestatyczny krajobraz można podziwiać z punktu widokowego zwanego Czarcia Amboną. Roztacza się stąd widok na panoramę Karkonoszy. Ozdobą dna kotłów są Śnieżne Stawy. Są to dwa płytkie jeziorka o krystalicznie czystej wodzie. Turyści mogą je zobaczyć z bliska, ponieważ przebiega tedy malownicza Ścieżka nad Reglami. Dnem Śnieżnych Kotłów biegną szlaki turystyczne: zielony i czerwony

Góry Izerskie

gory-izerskie

Jest to najbardziej na zachód wysunięta część Sudetów. Niestety masyw jest mało znany szerszym kręgom turystów. Zdegradowane przez kwaśne deszcze lasy wciąż robią przygnębiające wrażenie. Rozległe panoramy, grupy skalne i cisza mogą jednak zachwycić. Centrum masywu niemal pozbawione jest bazy turystycznej. Doskonałym punktem wypadowym w te góry jest Świeradów lub Szklarska Poręba. Najcenniejszy obszar gór Izerskich to rejon Hali Izerskiej z bezcennymi torfowiskami i schroniskiem Chatka Górzystów.

Zamek Chojnik

zamek-chojnik

Zamek stoi na skalistym wzgórzu koło Jeleniej góry. W XIV wieku był warownia, a przez następne kilka stuleci należał do Schaffgotschów. Według legendy w zamku mieszkała Kunegunda, która kandydatów do swojej ręki wystawiała na ciężkie próby. Ich starania kończyły się tragicznie, pod urwiskiem. Ponad 100 metrowa, skalista przepaść, robi do tej pory nie małe wrażenie. W sierpniu 1675 roku w zamek uderzył piorun, kończąc jego dzieje, jako warowni.

Dziś jest tu schronisko, mała ekspozycja historyczna i punkt widokowy na Karkonosze. Lasy porastające zbocza góry są enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego, którego dyrekcja u stóp wzniesienia ma swoja siedzibę, połączona z małymi muzeami i ogrodem botanicznym.

Jezioro Pilchowickie

jezioro-pilchowickie

Znajduje się koło Pilchowic, za Jelenia Górą, w stronę Bolesławca. Jest to największy i jeden z najpiękniejszych, sztuczny zbiornik Sudetów. Wodę spiętrza wielka tama, są punkty widokowe.

Sokole Góry

sokole-gory

Lezą w Rudawach Janowickich, między Karpnikami, a Trzcińskiem. Najbardziej niezwykłe skałki Sudetów Zachodnich zlokalizowane są na szczycie dwóch charakterystycznych wzniesień w okolicach Jeleniej Góry, tzw. biustu Brigitte Bardot. Skały Sokolika i Krzyżnej Góry wyrastają wysokimi kolumnami ponad las i tworzą bardzo malownicze skupiska. Na Sokolika wchodzi się spiralnymi schodami, a na Krzyżną górę – po schodkach wykutych w skale.

Z platformy widokowej na szczycie, rozpościera się niezwykły widok na Rudawę i Karkonosze. Są tu ponadto doskonałe tereny wspinaczkowe. W pobliżu znajduje się stylowe schronisko Szwajcarka, które zajmuje wnętrza XIX wiecznej leśniczówki.